Inspiráló és tartalomdús eseménnyel indítottuk el a nyarat: mi is részt vettünk a Business Fest üzleti fesztiválon, és nagyon élveztük!
Hamar megtelt a Millenáris az 5005 résztvevővel – remek élmény volt beszélgetni, találkozni, kapcsolatokat építeni ennyi érdeklődő, „szakmázni” jött emberrel. 😊 A kapcsolatépítés mellett nem szenvedtünk hiányt semmiben, hiszen 15 színpadon, 412 előadóval több száz előadás közül válogathattunk. A napot a komoly és gondolatindító szakmai beszélgetések jellemezték, amihez szinte majálist idéző könnyed hangulat párosult.
Az előadások témáit tekintve tombolt az MI – ezen belül is a ChatGPT –, valamint a munkahelyi jóllét. A felkészülésnél arra törekedtünk, hogy olyan topikot hozzunk, ami kicsit kitűnhet a fősodorból, ezért Pénzégetés, vagy pénzteremtés? előadásunkban jártuk körbe – sales szemüveget felvéve –, vajon…
„Pénzt éget, vagy pénzt termel az a vezető, aki invesztál a csapatába.”
Tudtad, hogy a hazai vállalatok az árbevétel 23,2%-át fordítják eszközök és rendszerek fejlesztésére, míg az emberekére mindössze 0,05%-ot? Ehhez képest
„a piaci trendeket diktáló szervezetek hétszer többet költenek az emberek fejlesztésére, mint az átlag.”
Ez azt jelenti, hogy évente kb. egy havi bruttó fizetést fordítanak egy-egy ember fejlesztésére.
Előadásunkban konkrét példákon keresztül néztük meg, hogy mit mutatnak a számok, s hogyan lehet felkészíteni cégedet a holnap kihívásaira. Az a tapasztalatunk, hogy az emberi erőforrásokba való befektetés megtérül, csak néhány feltételre oda kell figyelni:
1. A kultúra megeszi reggelire a stratégiát.
Fontos, hogy a vállalati kultúra része legyen a folyamatos fejlődés, és ne egy vállalati stratégia vagy kötelezettség legyen.
2. Konzisztencia és KPI-ok
Nem elég egy nagyot, hanem adagolva; nem egyszeri, hanem folyamat szinten kell a tréninget beilleszteni a működésbe, és azt rendkívül fontos visszamérni.
3. Ha nyeregben akarsz maradni, légy naprakész.
A tréning anyagát is folyamatosan frissíteni kell, hiszen rendkívül gyorsan változik a piaci környezet, és nemcsak a vásárlói, hanem a munkavállalói szokások is.
Hamarosan pedig bemutatjuk részletesebben frissen elkészült kalkulátorunkat, amivel ezeknek a fejlesztéseknek financiális megtérülését számolhatod ki.
Szeretnél többet tudni arról, hogyan fejlesztheted munkaerődet? Lépjünk kapcsolatba az info@x-sight.hu email címen, vagy a 06-1-464-5223 telefonszámon!